• Telefon: 0212 293 5418
  • Email: isov@isov.org.tr

İSOV Zİncİrlİkuyu Meslekİ ve Teknİk Anadolu Lİsesİ

1884 yılında Padişah Abdulaziz`in oğlu Veliaht Prens Yusuf İzettin Efendi`nin yazlık av köşkü olarak inşa edilen okul, 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Balkan, 1.Dünya ve Çanakkale Savaşlarındaki şehit çocuklarına yuva-okul olarak hizmete başlamıştır. Sonraları Hürriyet-i Ebediye İlkokulu olarak hizmet vermiş ve 1939-1940 yılında Yapı Usta Okulu adı altında öğretime başlayarak mesleki eğitime geçmiştir. Yıllar içinde 40 dönümlük okul arazisine pek çok binalar yapılmıştır. 2000 yılında İstanbul Valiliği ve Vakfımız arasında imzalanan işbirliği protokolü ile İSOV Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adını almıştır.

Okulun en önemli özelliği, insanlar için yaşamsal önem taşıyan inşaat sektörüne teknik eleman yetiştirmesidir. İnşaatların, proje ve üretim standartlarına uygun yapılmadığı takdirde ne gibi felaketlere sebep olabileceği, ülkemiz ve dünyada yaşanan son deprem felaketlerinde gözler önüne serilmiştir. Can kaybının yanı sıra, ülke ekonomisine verdiği maddi zarar binlerce modern meslek okulunun yapılmasına yetecek seviyededir. Bu felaketler inşaat sektörüne yetiştirilen ara ve üst düzey teknik elemanların ne derece yeterli ve bilinçli yetiştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

2013 yılında okulun gelenekselleşmiş organizasyonları olan İTEM sektör fuarı, mezunlar günü, mezuniyet töreni gibi faaliyetlerinde İstanbul Sanayi Odası Vakfı olarak gerekli katkıları sağladık.

Okul yönetimi tarafından gerçekleştirilmek istenen projelere destek sağlayarak, okulun verdiği eğitimlerin Avrupa Birliği standartları düzeyine ulaşması, öğretmenlerin bilgi ve deneyimlerini arttırarak kaliteli eğitim, kaliteli işgücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir.